Follow Sony Türkiye

Sony’nin amiral gemisi XH95 4K HDR Full Array LED TV satışa sunuldu

Press release   •   May 28, 2020 01:53 SST

Sony’nin sınıfının lideri 4K HDR Full Array LED TV’si, markanın görüntü, ses ve kullanıcı deneyimi açısından en üstün özelliklerini iki farklı ekran boyutu seçeneği ile sunuyor

XH95 4K HDR Full Array LED televizyonlar, Türkiye’de farklı oturma odası koşullarına uyum sağlayabilecek iki ekran boyutu seçeneğiyle piyasaya sunuldu.

XH95, sürükleyici bir izleme deneyimi yaşatmak üzere Sony’nin en gelişmiş görüntü ve ses teknolojilerinin hepsini bir araya getiriyor.

Sony’nin sınıfının en iyisi Görüntü İşlemcisi X1™ Ultimate sayesinde XH95 TV’ler, net ve kusursuz görüntü kalitesi ile çok gerçekçi bir izleme deneyimi yaşatıyor. Bu deneyimin kilit unsurlarından biri de en üst düzeydeki ses kalitesi. XH95 modelleri, izleyicide sesin doğrudan ekrandan geldiği duygusunu yaratan Sound-from-Picture Reality™ özelliği bulunuyor.

Yeni XH95 TV’lerde, stüdyo kalitesinde Netflix içerikleri sunan Netflix Calibarated Mode ve IMAX deneyimini yeni bir görüş, ses ve ölçeklendirme düzeyi sunarak eve taşıyan IMAX® Enhanced™ sayesinde içerik oluşturucunun niyetine sadık kalınıyor.

Sony’nin XH95 TV’leri aynı zamanda görüntü ve ses kalitesini herhangi bir ortama göre optimize etmek üzere geliştirilmiş yeni bir teknoloji olan Ortam Optimizasyonu teknolojisine sahip. Bu teknoloji, görüntü parlaklığını odadaki ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlıyor; aydınlık odalarda parlaklığı yükseltip karanlık odalarda azaltarak mükemmel izlenebilirlik sunuyor. Hatta odada bulunan perde ya da mobilya gibi sesi emebilecek ya da yansıtabilecek nesneleri tespit ediyor ve ses kalitesinde kayıp yaşanmaması içi akustiği buna göre ayarlıyor.

XH95 TV’lerde Ortam Optimizasyonu’na ek olarak yeni bir Gömme Kenar tasarım konsepti yer alıyor. Görüntüye daha da yoğun odaklanmayı sağlamak için ekranın kenarına gizli bir stant yerleştirildi. Fark edilmeyecek şekilde tasarlanmış bu minimalist stant, hiçbir unsurun göze takılmadığı, iyileştirilmiş bir izleme deneyimi sunuyor.

XH95 serisi yerleşik Google Asistan[i], Google Play Store ve Chromecast ile Android TV™ olarak kullanıcıya içerik, hizmet ve cihazlara kapsamlı platformu üzerinden kolay erişim olanağı sunuyor. Sony’nin orijinal kullanıcı arayüzü menüleri ve sesle kontrol özelliği de gündelik kullanımda daha iyi performans için geliştirildi. Google Asistan[ii] ve Amazon Alexa[iii] uygulamalarının etkinleştirildiği cihazlarda Google Home ile YouTube videolarını televizyona aktarabilir ve kontrol edebilir ya da Amazon Alexa’nın etkinleştirildiği cihazlarda kanalı veya ses yüksekliğini değiştirebilirsiniz. Apple® AirPlay® 2 kullanıcıları doğrudan iPhone®, iPad® ya da Mac® cihazlarından televizyonlarına film, müzik, oyun ya da fotoğraf akışı yapabilirler. Apple HomeKit™ teknolojisi, kullanıcılara televizyonlarını iPhone®, iPad® ya da Mac®[iv]cihazlarından kontrol edebilmeleri için kolay ve güvenli bir yöntem sunuyor.

XH95 (85 ve 75 inç modelleri) 4K Full Array LED TV

 • Object-based Super Resolution, Object-based HDR remaster, Super Bit Mapping™ 4K HDR ve Dual veritabanı işleme teknolojileri ile, en üst düzey 4K HDR izleme deneyimini sunan Picture Processor X1™ Ultimate.
 • Geleneksel LED TV’lerimizin 6 katı kontrast sağlayan X-tended Dynamic Range™ PRO ile, full array yerel karartma.
 • X-Wide Angle teknolojisi, diğer geleneksel LED TV’lerden daha fazla renk ve parlaklık sağlarken, gerçek dünyanın canlı renklerini de her açıdan görüntülüyor. Harika görüntünün tadını, odanın her yerinden olağanüstü aralık ve derinlik ile çıkartın. Müşterilere daha da fazla seçenek sunmak için, XH95 4K Full Array LED TV X-Wide Angle özelliğine sahip olacak.
 • İyileştirilmiş Acoustic Multi-Audio, ana hoparlör ile gizli tweeter’ı ayrı ayrı kontrol eden bi-amp sistemli Sound-from-Picture Reality™ konsepti ve net sesi ince tasarım içinde sunan yeni X-Balanced Speaker hoparlör ünitesine sahip (bi-amp, X-Balanced Speaker, sadece 75 inç ekran modellerde; Acoustic Multi-Audio, her iki modelde de mevcuttur).
 • Gömme Yüzey tasarımı, şık, çerçevesiz görünüm sunar (sadece 75 inç ekran modellerde).
 • Yeni Ortam Optimizasyonu, görüntü ve ses kalitesini her izleme ortamında optimize eder. Ekran parlaklığını, odadaki ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayarak, mükemmel görüntü için parlaklığı aydınlık odalarda artırıp karanlık odalarda düşürür.
 • TRILUMINOSTM Ekran, renk, ışık ve geçişteki ince nüansları yeniden üreterek kamera lensinden oturma odasına taşır.
 • Dolby VisionTM ve Dolby AtmosTM uyumlu.
 • Eller serbest özelliği
 • Google Home ve Amazon Alexa özellikli cihazların da aralarında bulunduğu Akıllı Hoparlörler ile birlikte çalışma.
 • Apple® AirPlay® 2, HomeKit™ gibi çoğu cihaza kolay bağlantı.
 • Android TV ile bir dizi içerik ve hizmete hızlı erişim.
 • Custom Mode, Sony’nin diğer ayarlı izleme modları ile birlikte içeriğin yaratıcısının hayal ettiği şekle sadık bir şekilde yansıtılmasını sağlarken, izleyicilerin zevkine uygun çeşitle izleme seçenekleri sunuyor.

[i]Özelliğin kullanıma açık olması ülkeye ve uyumlu ürünlerin o ülkede bulunup bulunmamasına bağlıdır.

[ii]Sony Android TV cihazlarıyla uyumlu bir Google Home cihazı (ayrı olarak satılır). Uyumlu cihazların aynı kablosuz ev ağına bağlı olmasını gerektirir. Google Home aplikasyonunu iPhone’da App Store’danya da Google Play’den indiriniz. Üçüncü parti aplikasyon şart ve koşullarına tabidir. Kullanıcı, işlemi kontrol etmek için uyumlu cihazları birbiriyle bağlantılandırmalıdır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Google Home özelliği, ses kontrol işlevine erişebilmek için Sony cihaza bağlanmış olmalıdır.

[iii]Sony Android TV cihazlarıyla uyumlu olan, Amazon Alexa’nın etkinleştirildiği cihazlar (ayrı satılır). Amazon hesabı gerektirir. Belirli içeriklere ulaşmak için üyelik gerekebilir. Sony TV ve Alexa cihazlarının her ikisi de internet bağlantısı gerektirir. Amazon, Echo, Alexa ve ilgili tüm logolar, Amazon.com, Inc. ya da iştiraklerinin tescilli markalarıdır.

[iv] Apple® AirPlay® 2 ve HomeKit™ özellikleri FY19 modelleri olan ZF9, AF9, ZG9, AG9, XG95 ve XG85’te (85”, 75”, 65” ve 55”) ve FY20 modelleri olan ZH8, A9, A8, XH95, XH90, XH85, XH81 ve XH80’de kullanılabilir olacaktır. AirPlay 2 ve HomeKit özellikleri, iOS 12.3 ya da sonrasına sahip bir iOS cihaz ya da macOS 10.14.5. Apple, AirPlay, HomeKit, iPhone, iPad, Mac, ve macOS, ABD’de ve diğer ülkelerde kayıtlı Apple Inc.’e ait tescilli markalardır. Yerleşik yazılımın ağ üzerinden güncellenmesi gerekir. 

Sony, sağlam teknolojik temellere sahip yaratıcı bir eğlence şirketidir. Oyun ve ağ hizmetlerinden müzik, film, elektronik, yarı iletkenler ve finansal hizmetlere kadar uzanan ürün yelpazesiyle Sony’nin amacı yaratıcılığın ve teknolojinin gücünü kullanarak duygu yüklü bir dünya yaratmaktır. Daha fazla bilgi için: www.sony.com.tr