Follow Sony Türkiye

Sony’den dünyanın en küçük ve en hafif premium ultra kompakt fotoğraf makinesi: RX0 II

Press release   •   Sep 03, 2019 03:20 SST

Sony’den dünyanın en küçük ve en hafif premium ultra kompakt fotoğraf makinesi: RX0 II

  • Su geçirmez[i], dayanıklı ve son derece kompakt bir gövdeye sığdırılan 1.0 tip yığılmalı 15.3MP[ii] görüntü sensörü ile mükemmel görüntü kalitesi
  • ZEISS® Tessar T* 24mm[iii] F4 sabit geniş açılı lens
  • 4K[iv] iç kayıt ve yeni görüntü sabitleme çözümleri ile video çekimi
  • 1/32000 saniyeye kadar Bozulma Önleyici Deklanşör ve 16fps’e kadar[v] kesintisiz çekim özellikleri ile hareketsiz obje fotoğrafçılığına yönelik gelişmiş fonksiyonellik
  • Su geçirmez, 180 derece eğilebilir LCD panel ve Clear Image Zoom sayesinde zengin görüntü çekim yelpazesi çeşitliliği
  • Selfie çekimleri için gelişmiş renk yeniden üretimi, yeni Yumuşak Cilt Efekti modu ve gelişmiş Eye AF
  • Vlog çekimi için minimal ve ideal çözümü sunan mikrofon jakı ve Çekim Kolu (VCT-SGR1)

Çeşitli açılardan kreatif video anlatımını mümkün kılan, çok kameralı çözüm

Sony, son derece popüler kompakt fotoğraf makinesi yelpazesinin en yeni ve heyecan verici üyesini görücüye çıkardı. Dünyanın en küçük ve en hafif[vi] premium kompakt fotoğraf makinesi RX0 II (model DSC-RX0M2), orijinal RX0’ın su geçirmezlik/toz geçirmezlikii, şoka dayanıklılık,[vii] ezilmeye dayanıklılık[viii] ve ultra kompaktlık özelliklerini daha da ileriye taşıyor. Yeni model artık makine içi 4K kayıt ve video kaydı için yeni görüntü sabitleme çözümlerinin yanı sıra yukarı doğru 180 dereceye, aşağı doğru 90 dereceye kadar eğilebilen ve su altında dahi çalışan bir LCD ekrana sahip.

RX0 II’nin merkezinde, 1.0-tip yığılmalı 15.3-megapikseli Exmor RS™ CMOS görüntü sensörü ve güzel görünümlü cilt tonları gibi gelişmiş[ix]renk yeniden üretimini mümkün kılan gelişmiş bir BIONZ X™ görüntü işleme motoru yer alıyor. Bu güçlü kombinasyon, ISO 80[x]-12800 gibi geniş bir hassasiyet aralığında, hareketsiz obje ve video çekimi için ışık hızında performans ve muhteşem bir görüntü kalitesi sunmak üzere optimize edildi. Kısaltılmış 20cm minimum netleme uzaklığına sahip ZEISS® Tessar T* 24mmiii F4.0 sabit geniş açılı lens, yeni makineyi selfie çekimleri veya masa üstü fotoğraflar için mükemmel hale getiriyor.

Tüm koşullara uyum sağlayan fotoğraf makinesi

RX0 II, başka hiçbir fotoğraf makinesinin gidemediği yerlere yanınızda götürebileceğiniz, gerçek anlamda ‘sıkıntısız’ bir fotoğraf makinesi. Sadece 59mm x 40,5mm x 35mm’lik[xi]boyutları ve 132g ağırlığı[xii] ile cebinize kolaylıkla sığan RX0 II, hava koşullarının karşısına çıkaracağı her türlü zorluğa hazır. 10 metre derinliğe kadar su geçirmezii, toz geçirmezii, 2 metre yüksekliğe kadar darbeye dayanıklıvii ve 200KG kuvvete kadar ezilmeye dayanıklıviii.

Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, “Orijinal RX0’ın geliştirilmesinin ardındaki amaç, formuyla ve teknik özellikleriyle yeni yaratıcı ifade şekillerine imkan veren bir fotoğraf makinesi üretmekti. Yeni RX0 II ile bu temeli daha da geliştirdik. Yeni özellikler ve fonksiyonlar ekleyerek, fotoğraf makinemizi her tip seyahat için ideal hale getirdiğimize; geniş bir çekim ve video blog çalışmaları yelpazesinde hem fotoğraf hem de video kamerası olarak aynı performansı göstermesini sağladığımıza inanıyoruz” dedi.

Film çekimi ve daha fazlası

RX0 II, 4K video için gerekenin yaklaşık 1,7 katı veri toplamak üzere, piksel gruplama olmaksızın tam piksel okumalı 4K 30p iç video kayıt özelliği sunuyoriv. Bu yüksek hızda örnekleme, hare ve çentiklenmelerin görünümünü azaltarak sıradışı detay ve derinliğe sahip, pürüzsüz, yüksek kaliteli 4K görüntüler sağlıyor. Bu görüntüler, kısa süre önce hayata geçirilen Sony “Imaging Edge™” mobil uygulamasının yardımıyla akıllı telefona aktarılabiliyor[xiii], düzenlenebiliyor ve sosyal ağlar üzerinde kolaylıkla paylaşılabiliyor.

RX0 II, elde çekim sırasında dahi net görüntüler elde etmek için, gövde içi elektronik sabitleme[xiv] özelliği sunuyor. Görüntüler, video çekimi sırasında yakalanan ek bilginin gimbal benzeri pürüzsüzlüğe sahip bir video üretmek üzere işlenebildiği[xv] ‘Movie Edit add-on’[xvi] uygulaması ile çalışan bir akıllı telefon veya tablete aktarıldığı durumlarda daha da iyileştirilebiliyor. Sony ‘Movie Edit add-on’ üzerinden erişilebilen bir diğer yeni özellik ise, seçilen süjenin çerçevenin merkezinde tutulduğu ve görüntüdeki bozulmanın nihai bir düzenlemede düzeltildiği ‘Akıllı Kadrajlama.’ Videonun nerede paylaşılacağına bağlı olarak istenilen en-boy oranı da seçilebiliyor.

RX0 II’nin diğer video özellikleri arasında, 1000 fps’e kadar[xvii] Süper Yavaş Çekim kayıt, sıkıştırılmamış 4K HDMI çıktı ve eşzamanlı proxy kayıt da bulunuyor. Kullanıcılar, ortaya çıkacak sonucun kreatif vizyonlarına tam olarak uyduğundan emin olmak için Picture Profile, S-Log2 ve Zaman Kodu / Kullanıcı Biti fonksiyonlarından da yararlanabiliyor.

Hassas Fotoğrafçılık

RX0 II’nin çok yönlülüğü, video yeteneklerinin yanı sıra bir dizi fotoğraf çekimi özelliği de sunması anlamına geliyor. 1/32000 saniyeye kadar Bozulma Önleyici Deklanşöre sahip olan fotoğraf makinesi, süjenin yüzünden bir anlığına geçen hisleri dahi yakalamak için, 16 fps’e kadarv çekim yapabiliyor. Orijinal RX0’ya göre yapılan güncelleme ile yeniden renk üretimi, doğal ve canlı insan cildi renkleri üretmek üzere geliştirilirken, opsiyonel ‘Yumuşak Cilt Efekti’ de ufak leke ve kırışıklıkları kapatmak için uygulanabiliyor. Sınıflandırma ve Koruma fonksiyonları, fotoğraf makinesinde uygulanabiliyor ve kesintisiz çekilen fotoğraflar gruplanmış halde fotoğraf makinesi üzerinde görüntülenebiliyor.

Sony’nin dünyanın dört bir yanındaki portre fotoğrafçıları arasında son derece yüksek popülarite kazanan Eye AF özelliği, RX0 II’da daha da iyileştirildi. Eye AF’nin hızı, doğruluğu ve işleyişi, nefes kesen bir portre çekmeyi daha da kolaylaştırmak üzere geliştirildi; deklanşöre sadece yarıya kadar basıldığında, netleme, süjenin gözlerine kilitleniyor. Odaklanılan göz (sol / sağ / otomatik) menü üzerinde seçilebildiği gibi özel bir butona da atanabiliyor; ve bu şekilde, kullanıcının kompozisyon üzerine yoğunlaşmasına imkan veriyor.

Fotoğraf makinesi, aralıklı çekime ayarlanabiliyor ve bunun sonuçları da Sony’nin “Imaging Edge” masaüstü uygulaması ‘görüntüleyicisi’ ile düzenlenerek nefes kesen hızlandırılmış çekim videolara dönüştürülebiliyor[xviii].

Çoklu kamera seçenekleri

Sony’nin ‘Imaging Edge Mobile’[xix] uygulaması ile 5’e kadar RX0 II fotoğraf makinesi kablosuz olarak kullanılabiliyor[xx]; 6 ila 50 fotoğraf makinesi de bir erişim noktası üzerinden kontrol edilebilecek (Yaz 2019 için planlanmıştır). RX0 II, aynı zamanda 100’e kadar fotoğraf makinesinin kablolu bir çoklu fotoğraf makinesi düzeneği içinde bağlanıp kontrol edilebilmesine imkan veren Kamera Kontrol Kutusu CCB-WD1[xxi] ile de uyumlu. Bu çok kameralı çözümler, kullanıcının takip etmek istediği her bakış açısından çekim fırsatlarına ve özgür video anlatım olanaklarına sahip olduğu yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Yeni RX0 II fotoğraf makinesi hakkında daha fazla bilgi için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En yeni fotoğraf makineleri ve Sony’nin diğer Alpha ürünleri ile çekilen çeşitli özel hikaye, video ve heyecan verici yeni içeriklerden oluşan bir seçkiye, https://www.sony.co.uk/alphauniverse adresinden ulaşılabilir. Sony’nin 22 dilde erişilebilen Avrupa fotoğraf merkezi, ürün haberleri, yarışmalar ve her bir ülkedeki Sony etkinliklerinin güncel bir listesini barındırıyor.

[i] Kullanım koşul ve durumlarına bağlı olarak, bu fotoğraf makinesindeki hasar, arızalar veya su/toz geçirmezlik performansı ile ilgili olarak hiçbir garanti verilmez. Su ve toza dayanıklılığı, IP68 JIS koruma düzeyine eşdeğerdir. Su altında, minimum netleme uzaklığı artmakta, görüş alan açısı ise azalmaktadır. Fotoğraf makinesi suda batar; lütfen kaybetmemek için kayış ile kullanın.

[ii] Yaklaşık efektif megapiksel

[iii] Görüş açısından dönüştürülmüştür (35mm eşdeğeri)

[iv] Wi-Fi çalışmaz. Filmleri XAVC S formatında kaydetmek için QFHD:3840×2160. Sınıf 10 veya üzeri mikro SDHC/SDXC bellek kartı gerekir. 100Mbps kayıt için UHS-I (U3) mikro SDHC/SDXC kart gerekir

[v] Hız Öncelikli Kesintisiz Çekim modunda. Netleme ve pozlama ayarları, ilk çerçevede sabitlenir

[vi] 1.0-tip sensör ve eğilebilir ekranlı sabit lensli dijital fotoğraflar arasında. Sony araştırmalarına göre, Mart 2019 itibariyle

[vii] 5m kontrplak üzerine MIL-STD810G C1 Yöntemi 516.7 şok testinden geçmiştir. LCD ekranın geri çekili olduğu durumlar için geçerlidir

[viii] Sony test koşulu. LCD ekranın geri çekili olduğu durumlar için geçerlidir

[ix] DSC-RX0’a kıyasla

[x] ISO 80, 100: genişletildiğinde. Sadece fotoğraf çekimleri için

[xi] genişlik x yükseklik x derinlik

[xii] Pil ve medya dahil yaklaşık ağırlık

[xiii] Video aktarım ve oynatım özelliğinin bulunabilirliği, akıllı telefon kullanımına göre farklılık gösterir

[xiv] Sadece video çekimi için

[xv] Açı, gerçek çekime kıyasla daha dardır. Resmin kadraj alanı, orijinal resme kıyasla daha dardır. Video görüntüleri, Full HD kalitesine kadar oluşturulabilir.

[xvi] ‘Imaging Edge Mobile’ için eklenebilir mobil uygulama

[xvii] Ses kaydı yapılamaz. Sınıf 10 veya üzeri mikro SDHC/SDXC bellek kartı gerekir.

[xviii] Wi-Fi, aralıklı çekim sırasında çalışmaz. Imaging Edge Viewer’ ve PlayMemories Home masaüstü uygulamalarının en son versiyonu gereklidir.

[xix] Uyumlu Imaging Edge Mobile ile ilgili detaylı bilgi için, aşağıdaki sayfaya bakınız

https://www.sony.net/iem/

[xx] 4K video, FHD 120p (NTSC)/100p (PAL) video veya aralıklı kayıt sırasında mevcut değildir. DSC-RX0 ve DSC-RX0M2 modelleri, aynı anda telsiz kontrol ile kullanılamaz. Kullanılacak erişim noktası, akıllı telefon ve tabletin teknik özelliklerine ve kurulum lokasyonundaki radyo dalgaları ortamına bağlı olarak, bağlanabilen cihazların sayısı değişiklik gösterebilir.

[xxi] CCB-WD1’i kullanırken, lütfen yazılımınızı en son versiyona yükseltin (Sürüm 2.00 veya sonrası tarafından desteklenir.) Sony tarafından gerçekleştirilen şirket içi testlere göre, 100 çifte kadar DSC-RX0M2 ve Fotoğraf Makinesi Kontrol Kutusu bağlanabilir.

Sony, sağlam teknolojik temellere sahip yaratıcı bir eğlence şirketidir. Oyun ve ağ hizmetlerinden müzik, film, elektronik, yarı iletkenler ve finansal hizmetlere kadar uzanan ürün yelpazesiyle Sony’nin amacı yaratıcılığın ve teknolojinin gücünü kullanarak duygu yüklü bir dünya yaratmaktır. Daha fazla bilgi için: www.sony.com.tr