Follow Sony Türkiye

Sony, Uzun Zamandır Beklenen 400mm F2.8 G Master™ Prime Lensi Piyasaya Sürdü

Press release   •   Jun 29, 2018 10:30 SST

Sony, büyük bir heyecan ile beklenen FE 400mm F2.8 GM OSS büyük diyafram açıklığına sahip süper telefoto lensinin (model SEL400F28GM) piyasaya çıkışını duyurdu.

Kapsamlı araştırma ve testler sonucunda ortaya çıkan Sony’nin yeni FE 400mm F2.8 GM OSS lensi, E-mount yelpazesine katılan ilk yüksek diyafram açıklığına sahip süper telefoto prime lens olma özelliğini taşıyor. Bu heyecan verici yeni lens, muhteşem görüntü kalitesi, olağanüstü odaklama hızı ve hassasiyet sağlarken aynı zamanda sınıfının en düşük ağırlığına[i] ve son derece dengeli bir tasarıma da sahip. Profesyonel spor, vahşi yaşam ve doğa fotoğrafçıları için ideal seçenek olan lens, Sony’nin aralarında α9, α7R III ve daha nicelerinin bulunduğu kapsamlı yüksek hızlı E-mount fotoğraf makinesi gövdeleri yelpazesini de mükemmel şekilde tamamlıyor.

Tek Ayakla veya Elde Çekim için İdeal Denge ile Dünyanın En Hafif 400mm F2.8 Prime Lensi

Sadece 2897 gram ağırlığa sahip yeni FE 400mm F2.8 GM OSS lens, daha önce kendi sınıfındaki bir lensin bugüne kadar hiç yakalayamadığı bir düzeyde taşınabilirlik kolaylığı ve elde manevra yeteneği sağlıyor. Bu lensin dikkat çekici derecedeki hafifliği, üç florit eleman içeren yenilikçi optik tasarım, silindirin önüne yerleştirilen eleman sayısının azaltılması ve magnezyum alaşım bileşenlerin daha serbest kullanımı ile sağlanıyor.

Ek olarak, tekrarlanan saha testleri ve dünyanın dört bir yanından profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ortaya ön tarafı ağır olmayan, SAL500F40G’e kıyasla dönmeye %50’ye kadar direnen eylemsizlik momentini azaltan bir lens tasarımı çıkıyor.[ii] Bu ise, elde çekim yaparken veya tek ayakla, daha hızlı, daha hassas gezdirmeyi mümkün hale getiriyor.

Hızlı, Hassas Otomatik Netleme

Sony’nin en son fotoğraf makinelerinin hızla değişen çekim ve netleme hızlarından en iyi şekilde yararlanmak için, FE 400mm F2.8 GM OSS lenste bulunan ve lensin netleme grubunu çalıştıran iki yeni geliştirilen yüksek hızlı XD (extreme dynamic) Lineer Motor, hareketli süjelerin takibinde 5 kata kadar iyileşme sağlıyor[iii]. Bu motorlar, gecikme ve dengesizliği minimize etmek ve parazit düzeylerini kontrol etmek üzere özel olarak geliştirilen hareket algoritmaları ile desteklenirken bunun sonucunda istisnai ölçüde hızlı, hassas ve sessiz otomatik netleme performansı elde ediliyor. Bu ise, lensin dinamik, hızlı hareket edilen spor etkinliklerini ve vahşi yaşamı kolaylıkla yakalamasına imkan veriyor.

G Master Görüntü Kalitesi ve Bokeh

Sony’nin amiral gemisi G Master Serisi lenslerinin bir üyesi olan, yeni büyük diyafram açıklığına sahip süper telefoto prime lens, görüntünün köşelerine kadar korunan inanılmaz bir görüntü kalitesi ve detay düzeyi sağlıyor. Eşsiz optik tasarımı, renk sapmasının minimize edilmesine ve her miktarda renk akmasının bastırılmasına yardımcı olan üç florit elemanı içeriyor. Lens, aynı zamanda her türlü istenmeyen yansıma, parlama veya gölgelenmeyi bastırmak üzere Sony’nin orijinal Nano AR kaplaması ile de kaplı.

Etkileyici çözünürlüğe ek olarak, lenste, arka planda son derece doğal ve harika görünen flulaşma veya bokeh efekti yaratmasına imkan veren 11 kanatlı bir dairesel diyafram açıklığı mekanizması da bulunuyor. Her bir lens, maksimum görüntü kalitesi ve ‘bokeh’ elde etmek üzere, üretim aşamasında tek tek test edilip ayarlanıyor.

Yeni FE 400mm F2.8 GM OSS, Sony’nin 1.4x ve 2.0x E-mount tele-dönüştürücüleri ile de uyumlu olması itibariyle, yüksek odak uzaklıklarında[iv] olağanüstü görüntüleme performansı yaratırken hızlı, hassas AF performansını da koruyor.

Dayanıklılık, Güvenilirlik ve Kontrol

Spor etkinlikleri ve vahşi yaşam fotoğrafçılığının zorlu koşullarına dayanması için, dayanıklı magnezyum alaşımdan üretilen Sony’nin yeni FE 400mm F2.8 GM OSS lensinin güçlü, hafif karbon fiber siperliği bulunuyor. Aynı zamanda toz ve neme dayanıklı[v] olan lensin ön elemanı da toz ve parmak izine dayanması için flor ile kaplanıyor.

Lens üzerinde, aralarında herhangi bir noktada anında manuel netlemeye geçmek için bir ‘Tam Zamanlı DMF’ düğmesi, lens silindiri üzerinde, örneğin Göz AF’ye kolay erişim sağlayan, dört farklı yerde kişiselleştirilebilen netleme sabitleme butonları ve iyi, hassas manuel netleme için Lineer Tepki MF özelliğine sahip netleme halkasının da aralarında bulunduğu çok sayıda mekanik kontrol de yer alıyor. Yeni lenste aynı zamanda dinamik spor aksiyonu için dahili optik sabitleme ve hareketli süjeleri takip ederken kadraja almayı kolaylaştıran gelişmiş bir algoritmaya sahip yeni Mod 3[vi] ayarının da aralarında yer aldığı üç farklı ‘Mod’ ayarı da bulunuyor. Bir Sony lensinde ilk defa olarak, yeni modeldeki seçilebilir ‘Ön Ayar’ ve ‘Fonksiyon[vii]’ ayarları ile bir fonksiyon halkası, kişiselleştirilebilirliği daha da ileri taşıyor.

FE 400mm F2.8 GM OSS’de, ø 40,5mm ND ve diğer filtre tiplerinin yanı sıra opsiyonel VF-DCPL1 Takılabilir Dairesel Polarizasyon Filtresi’nin de uyduğu takılabilir filtre yuvası[viii] da bulunuyor. VF-DCPL1 filtre, lense takılıyken arulanan polarizasyon elde edilene kadar çevrilebiliyor.

FE 400mm F2.8 GM OSS’i Desteklemek Üzere α9 Sistem Yazılımı Güncellemesi[ix]

α9 (ILCE-9) için en son sistem yazılımı güncellemesi (Sürüm 3.00), görüntü sabitleme performansını optimize etmek için yeni FE 400mm F2.8 GM OSS (SEL400F28GM) lens için destek de sağlarken, diyafram açıklığı F11’in üzerindeyken dahi, otomatik netleme takibi ile kesintisiz çekime imkan veriyor. Bu güncelleme aynı zamanda profesyonel spor fotoğrafçıları ve foto muhabirlerinin yoğun şekilde talep ettiği bir özellik olan Exif verilerine fotoğraf makinesi seri numarasını ekleme seçeneğini de sağlıyor. Ayrıca, loş ışık koşullarında iyileştirilmiş otomatik netleme hızı, hareketli bir süjeyi takip ederken iyileştirilmiş kesintisiz AF performansı ve fla ile çekim yaparken deklanşör hızı gecikmesinin azaltılmasının da aralarında bulunduğu α9 fotoğraf makinesindeki diğer birçok güncelleme de yeni aygıt yazılımı ile hayata geçirildi.

Ürün özellikleri videosu ve Nick Didlick ve Bob Martin’in referanslarına linklerden ulaşabilirsiniz.

[i] Sony araştırmasına göre, Haziran 2018 itibariyle, 35mm full frame formatlı fotoğraf makineleri için 400mm F2.8 lenslere kıyasla

[ii] α9’a, VG-C3EM kol ile takıldığında. α99 II + SAL500F40G’ye kıyasla, Sony testleri

[iii] α9’a takıldığında. α9’a takılı SAL300F28G2 ile(LA-EA3 ile), Sony testleri

[iv] 1.4x (SEL14TC) ve 2.0x (SEL20TC) tele-dönüştürücüler ile maksimum diyafram açıklığı sırasıyla, F4 ve F5.6’dır

[v] Toza ve neme karşı %100 dayanıklılık garanti edilmez

[vi] Bu lensin α9 ile kullanımında Optik SteadyShot MOD 3’ün devreye sokulabilmesi için, α9 yazılımının en son sürümüne güncellenmesi gerekmektedir. Fotoğraf makinesi gövdesinin uyumluluk bilgileri için, Sony destek sitesine bakınız

[vii] Fonksiyonlar, bir fotoğraf makinesi gövdesi menüsü üzerinden atanabilir. Güçlü Netleme varsayılan olarak atanır. APS-C/Full Frame Seçimi, α9 yazılımının en son sürüme güncellenmesi ile atanabilir. En son fonksiyon ve fotoğraf makinesi gövdesinin uyumluluk bilgileri için, Sony destek sitesine bakınız

[viii] Filtre yuvasına ilk olarak normal bir filtre takılır. Filtre, lensin optik sisteminin parçası olup, lensin kullanımı sırasında ya normal filtre ya da dairesel polarizasyon filtresinin her zaman takılı olması gerekir.

Ön ayarlı netleme fonksiyonu için odak noktasını ezberlemeden önce, filtrenin takılı olduğundan emin olunuz.

[ix] α9 için sistem yazılımı güncellemesi yakında gerçekleşecektir. Daha fazla bilgi için, lütfen Sony destek sitesini ziyaret edin. https://www.sony.co.uk/electronics/support/e-mount-body-ilce9-series/ilce-9#downloads

Sony Corporation, tüketiciler ve profesyonel pazarlar için ses, video, görüntüleme, oyun, iletişim, ana cihazlar ve bilgi teknolojisi ürünlerinin üreticisidir. Müzik, resim, interaktif eğlence ve çevrimiçi iş alanlarında Sony, benzersiz bir şekilde dünyanın lider elektronik ve eğlence şirketi olarak konumlanmıştır. Sony, 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılda yaklaşık 77 milyar dolar konsolide yıllık satış gerçekleştirdi. Sony’nin global web sitesi: http://www.sony.net/

Attached Files

Word document