Follow Sony Türkiye

Sony Geleceğe Giden Yolu Açıyor: CES 2018’de AI x Robotik, Otomotiv Görüntü Sensörleri ve En Yeni Ürünlerini Tanıttı

Press release   •   Jan 17, 2018 11:00 SST

Marka, aynı zamanda otomotiv görüntü sensörlerinde toplumda tam otonom sürüşün gelişine katkıda bulunacak en son girişimleri ile duyurusu yakınlarda yapılan ve Japonya dışında ilk defa görücüye çıkacak olan eğlence robotu Aibo™ da yapay zeka (AI) x Robotik’teki en son gelişmeleri tanıttı.

8 Ocak Pazartesi günü düzenlenen Sony basın toplantısında konuşan Sony Corporation Başkan & CEO’su Kazuo Hirai, “Tüketici elektroniği alanında, inovasyon yapmak ve ürünlerimiz yoluyla en anlamlı kreatif ve eğlence deneyimlerini sizlere ulaştırmak için halen yapabileceğimiz çok şey olduğuna tüm kalbimle inanıyorum” dedi.

Vitrine Çıkarılan Ana Ürün ve Prototipler:

Ev Eğlencesi & Ses

4K OLED BRAVIA® AF8 Series

Yeni 4K OLED BRAVIA® AF8 Serisi, 4K HDR görüntü sensörü X1™ Extreme’in yanı sıra Sony’nin ekranı titreştirerek sesin doğrudan televizyon ekranından gelmesini sağlayan ve geçen yılın beğeni toplayan A1 Serisi’nde kullanılan eşsiz Acoustic SurfaceTM teknolojisini de içeriyor.AF8 Serisi’nin tasarımında TV’nin ayak kısmı minimize edilmiş. Böylece, TV ürün gamına eklenen yeni 4K OLED BRAVIA, daha farklı ve çeşitli lokasyonlarda konumlandırılabiliyor. Sadece Sony’nin sağlayabileceği şekilde, görüntü ve sesin sarmalayıcı, pürüzsüz entegrasyonunu sağlıyor.

XF90 Serisi BRAVIA 4K LCD TV’ler X1 Extreme teknolojisiyle geliyor. Yeni X-Motion Clarity™ ile, hareket halindeki görüntüler bulanıklığı önlemek için hassas şekilde kontrol ediliyor ve hızlı aksiyon sahnelerinin net ve pürüzsüz olması sağlanıyor. 75 inçe varan büyük ekran boyutu ile1, film veya spor içeriğinin hızlı akan aksiyonunun tadını bulanıklığın olmadığı, yüksek kaliteli görüntüler ile büyük ekran üzerinde çıkarabilirsiniz.

X1TM Ultimate yeni nesil görüntü işlemcisinin prototipi de sergilendi. İşlemci, mevcut X1 Extreme’e kıyasla iki kat daha fazla gerçek zamanlı işlem yapma gücüne sahip. Hem LCD hem de OLED ekran panellerinin en iyi unsurları öne çıkarılarak, BRAVIA tarihinin en yüksek görüntü kalitesinin sunulması hedefleniyor. Etkinlikte, X1 Ultimate’in bulunduğu bir 8K ekran da vitrine çıkarılacak. Sony’nin eşsiz arkadan aydınlatma teknolojisi ile bir araya gelen prototip 8K ekran demosu, 8K HDR içeriği gerçek zamanlı olarak işlemesinin yanı sıra, HDR formattaki en yüksek düzey olan 10.000 nitlik maksimum parlaklığa da sahip.

HT-ZF9 ve HT-XF9000, BRAVIA’nıza mükemmel şekilde uyum sağlayan ince ses barları. Her iki ses barı da, en son ses formatları Dolby Atmos® ve DTS:X™’i destekliyor. Sony’nin çığır açan Vertical Surround Engine teknolojisi ile donatılan her bir modelin ön hoparlörleri tamamen kendi başlarına 3 boyutlu akustik yaratabiliyor. Özellikle, HT-ZF9, dünyada Dolby Atmos’u destekleyen ilk 3.1 kanal sound bar olma özelliğini taşıyor.2 Bunları, Dolby Vision™ uyumlu3AF8 serisi ve XF90serisinin yanı sıra UBP-X700 4KUltra HD Blu-Ray™ oynatıcı ile eşleştirerek, 4K HDR görüntü kalitesini en son ses formatı ile harmanlayan bir deneyim yaşamak mümkün.

WF-SP700N gürültü engelleyici stereo kablosuz mikrofonlu kulaklık

Ayrıca, WF-SP700N kablosuz gürültü engelleyici stereo mikrofonlu kulaklık ise, gerçekten kablosuz kulaklıklar arasında dünyanın ilk4 gürültü engelleme ve sıçramaya dayanıklı (IPX4)5 fonksiyonelliği ile aktif bir yaşam tarzını destekleyen benzersiz ses kalitesini ortaya çıkarıyor. Artık, tüm dikkatinizi yapmakta olduğunuz spor veya egzersize verebilir, dışarıdaki gürültü, ter veya yağmur sularından endişelenmeksizin tüm dikkatinizi en sevdiğiniz müziğe verebilirsiniz. Ortam Sesi modu, egzersiz sırasında veya müzik dinlerken dışarıdaki sesleri de duymanıza imkan verir. Ayrıca, boyun askılı kablosuz kulaklık kategorisinde spor merkezli bir ürün olarak WI-SP600N’nin de çıkışı duyuruldu.

Ortaya çıkan bir diğer durum ise sesli asistan uyumlu cihazların sayısındaki artıştı. Sony, yeni duyurulan WF-SP700N ve WI-SP600N’in yanı sıra, geçen yılın beğeni toplayan 1000X serisi gürültü engelleyici kablosuz kulaklıklarına da Google Assistant uyumluluğu6 getirmeyi planlıyor. Sony, uyumlu cihaz yelpazesindeki bu artış ile, Google Assistant’ın müşterilerine ister evde isterse dışarıda olsun, günlük yaşamlarının her alanında akıllı özellikler sağlamayı amaçlıyor.

Buna ek olarak, Sony, temsili bir oturma odası ve mutfakta gerçekleştirilen ve Sony’nin görsel-işitsel cihaz yelpazesinin bulunduğu alanda bir sesli asistan gösterisi de gerçekleştirdi. BRAVIA7 ve geçen yıl çıkarılan LF-S50G akıllı hoparlör üzerindeki Google Assistant, müzik çalma ve video içeriği oynatmanın yanı sıra, ev cihazlarını kontrol etmek, en son haberleri sunmak, çevrimiçinde alışveriş yapmak ve daha fazlası için bir dizi farklı IoT cihazına kullanışlı biçimde bağlanabiliyor. BRAVIA aynı zamanda Amazon Echo8, Google Home9 ve LF-S50G9 üzerinden sesle kumanda özelliğini de destekliyor.

1. Boyut bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

2. Sony Corporation tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre, 8 Ocak 2018 tarihi itibarıyla.

3. Dolby Vision, gelecekte yapılacak bir aygıt yazılımı güncellemesi yoluyla kullanıma sunulacaktır.

4. IPX4 veya üzeri gerçek anlamda kablosuz kulaklıklarda, Sony Corporation tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre, 8 Ocak 2018 tarihi itibarıyla.

5. JIS IPX 4 su geçirmezlik koruma düzeyi, cihaza herhangi bir yönden gelecek su sıçramalarının herhangi bir zararlı etkisi olmayacağı anlamına gelir.

6. 1000X serisi WH-H900N h.ear on™ 2 Wireless NC (halen satın alınabiliyor), WF-SP700N, WI-SP600N ve yeni WH-CH700N için ayrı ayrı yapılacak yazılım güncellemeleri yoluyla uyumluluk eklenecektir.

7. Şu an itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde uyumluluk bulunmaktadır.

8. Şu an itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta uyumluluk bulunmaktadır.

9. Şu an itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’da uyumluluk bulunmaktadır.

Life Space UX

Life Space UX ürünleri, alanınızı dönüştürmek ve yeni deneyimler yaratmak için ihtiyaç duyduğunuz gücü size sunuyor. Yeni LSPX-A1 4K Ultra Kısa Atımlı Projektör, Bahar 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata geçirilecek. Yapay bir mermer tezgah, yarı ayna gibi yüzeyli alüminyum çerçeve ve ahşap raf ile harmanlanmak üzere tasarlanan bu projektör, her türlü yaşam ortamına pürüzsüz şekilde oturuyor. İçinde var olan görüntüleme teknolojisi, bunu sadece bir duvarın yanına yerleştirerek 120 inçe varan 4K HDR projeksiyonların tadını çıkarmanıza imkan veriyor. Gelişmiş Dikey Sürücü Teknolojisi uyumlu11 Tweeter’ı ise, tüm alanda yankılanan ses üretiyor. Örneğin, bir ormanın görüntülerini duvara yansıtıp bir derenin şıkırtısını dinleyerek bulunduğunuz alanı dönüştürebilirsiniz. Aynı zamanda, en sevdiğiniz filmin tadını çıkarırken sürükleyici bir ses deneyimi için subwoofer’lara da sahip.

Sony aynı zamanda, merak uyandıran içerikleri bulmak, yüksek miktarda müzik, film ve kitabı görüntülemek üzere geliştirilen yapay zeka bazlı içerik analizi ve eşleştirme kullanan “It’s all here” (hepsi burada) konseptinin de bir gösterisini gerçekleştirdi.

10. Sony’nin eşsiz hoparlör sürücü teknolojisi. Titreşim plakalarının ucuna eklenen cihazlar, sesin geldiği yönde dikey titreşimler göndererek net tonlar üretmek üzere ses dalgaları yayarlar.

Dijital Görüntüleme

RX0 ve CCB-WD1 Kamera Kontrol Kutusu kullanılarak çok bakışlı çekim

RX0’ın (mevcut olan) sunduğu olasılıkları genişleten yeni Kamera Kontrol Kutusu CCB-WD1 de sergilenecek bir diğer ürün. RX0, RX serisinin meşhur yüksek görüntü kalitesini su geçirmez, dayanıklı12 ve ultra-kompakt bir gövde içinde sunuyor. Ayrıca Sony, CCB-WD1’in son derece güvenilir bir kablolu bağlantı kullanımı14 veya bir erişim noktası üzerinden daha esnek kurulumlar için bir kablosuz bağlantı15 kullanması ile mümkün hale gelen RX0 için yeni çoklu fotoğraf makineli13 çözümü de sergileyecek. 4 Ocak tarihinde duyurusu yapılan (San Diego, ABD) ve kompakt boyutlarının yanı sıra, mevcut α6300 modeli için yeni gümüş renkli versiyonunun yanı sıra, yüksek büyütme ve görüntü kalitesini de koruyan APS-C uyumlu E-Mount 18-135mm F3.5-5.6 OSS zoom lens de sergilenen ürünler arasındaydı. Ayrıca, α™, Cyber-shot®, Handycam® ve Action Cam, FS7 II XDCAM® bellekli video kamera ile film, reklam ve diğer profesyonel kullanımlara uygun diğer kameraların da aralarında bulunduğu Sony’nin dijital kamera/fotoğraf makinesi ürünleri yelpazesinin en son üyeleri de yine tüketicinin beğenisine sunuldu.

12. Kullanım koşul ve şartlarına bağlı olarak, bu fotoğraf makinesinin alabileceği hasarlar, meydana gelebilecek arızalar veya su geçirmezlik performansı ile ilgili hiçbir garanti verilmez.

13. Mermi zamanı (zaman dilimi) çekim vs. yoluyla, süjenin ardı adına veya eş zamanlı birden fazla fotoğrafını çeken birden fazla fotoğraf makinesi kullanımına atıfta bulunur.

14. Kullanılacak ekipmanların teknik özelliklerine bağlı olarak, bağlanabilecek cihaz sayıcı değişiklik gösterir. 100 adede kadar birim ile bağlantı test edilmiştir (Sony testleri bazında).

15. RX0 ve PlayMemories Mobile™ sürüm 6.2 (yakında piyasaya sürülmesi planlanıyor) için sistem yazılım güncellemesi gereklidir. Erişim noktasının teknik özelliklerine, kullanılacak akıllı telefona, tablete, kurulum lokasyonunun radyo dalga ortamına bağlı olarak, bağlanabilecek cihazların sayısı değişiklik gösterir. 50 adede kadar birim ile bağlantı test edilmiştir (Sony testleri bazında).

Oyun & Ağ Hizmetleri

Genç bir erkek çocuğu ile devasa, gizemli yaratık Trico arasındaki bağın işlendiği, aksiyon-macera oyunu “The Last Guardian”ın dünyasından yeni bir PlayStation®VR sanal gerçeklik deneyimi yaşayın.

Otomotiv Görüntü Sensörleri (Konsept)

Tam otonom sürüşün gelişine katkıda bulunma imkanlarını gözler önüne seren bu yeni gösteride, Sony’nin yüksek kapasiteli görüntü sensörleri, otomobillere görme yeteneğini kazandırıyor. Otomobillerin çeşitli sürüş durumlarında etraflarını 360 derece tespit edebilmesine imkan veren teknolojiye yönelik talep artarken, Sony’nin gelişmiş görüntü sensör teknolojisi de çevresi hakkındaki bilgileri insan gözünden daha hızlı, daha hassas ve daha kesin şekilde yakalamasına imkan veriyor. İnsan gözünün ötesine geçen sensör teknolojisinin kullanıldığı otomatik sürüşün var olduğu bir geleceğe bakmak için Sony ziyaretçiler Sony standını ziyaret etti.

AI x Robotik

Sony, Haziran 2016’daki Kurumsal Strateji Toplantısı’nda, yeni teklifler sunabilmek için görsel ve işitsel teknolojiler, sensörler ve mekatronik gibi alanlardaki mevcut güçlü yönlerini, AI, robotik, iletişim ve diğer unsurlar ile birleştirmeyi hedefleyeceğini duyurmuştu. O zamandan bu zamana, bu alanlarda sürekli olarak birden fazla projeyi öne çıkarıyor. Otonom eğlence robotu aibo da işte bu tür bir proje. Japonya dışında ilk kez CES’te sergilendi.

*Belirtilen ürünler, Sony veya ilgili şirketlerin tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır.

*Google, Google Home ve diğer ilişkili marka ve logolar, Google LLC’nin ticari markalarıdır.

*Amazon, Alexa ve tüm ilişkili logolar, Amazon.com, Inc. veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. 

Sony Corporation, tüketiciler ve profesyonel pazarlar için ses, video, görüntüleme, oyun, iletişim, ana cihazlar ve bilgi teknolojisi ürünlerinin üreticisidir. Müzik, resim, interaktif eğlence ve çevrimiçi iş alanlarında Sony, benzersiz bir şekilde dünyanın lider elektronik ve eğlence şirketi olarak konumlanmıştır. Sony, 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılda yaklaşık 77 milyar dolar konsolide yıllık satış gerçekleştirdi. Sony’nin global web sitesi: http://www.sony.net/

Attached Files

Word document