Follow Sony Türkiye

Sony, “Full Frame Aynasız” ürün yelpazesini, kompakt bir paket içine sığdırılmış en son görüntüleme teknolojilerine sahip yeni a7 III ile genişletiyor

Press release   •   Feb 27, 2018 14:33 SST

  • Görüntü alanının %93’ünü kaplayan 693 aşama algılamalı AF noktasına, 425 kontrast AF noktasına ve hızlı ve güvenilir Göz AF özelliğine sahip, Birinci Sınıf AF sistemi
  • İster Mekanik Deklanşör isterse Sessiz Çekim[i] ve tam Otomatik Netleme/Otomatik Pozlandırma takibi ile, 10fps’e kadar Kesintisiz Çekim[ii]
  • 5.0 adımlı[iii] deklanşör hızı avantajı ile, 5 eksenli gövde içi optik görüntü sabitleme
  • Full frame sensörün genelinde tam piksel okuma ve sıfır piksel gruplama özelliği ile, Yüksek Çözünürlüklü 4K[iv] Video Çekimi
  • Şarj başına 710 çekim[v] ile, herhangi bir Aynasız fotoğraf makinesinde[vi] en uzun pil ömrü
  • Netleme noktalarını ayarlamak için joystick eklenmesi, Çift SD Kart Yuvası, SuperSpeed USB (USB 3.1 Gen 1) USB Type-C™ Terminal ve daha fazlasının aralarında bulunduğu, yükseltilmiş kullanılabilirlik ve fonksiyonellik

Sony, bugün α7 III (model ILCE-7M3) ile full frame aynasız fotoğraf makine yelpazesinin en son etkileyici üyesinin gelişini duyurdu.

Sony’nin görüntü sensörü alanındaki benzersiz inovasyonu, yeni α7 III’ün ön saflarında yer alıyor, zira fotoğraf makinesi, daha yüksek hassasiyet, olağanüstü çözünürlük ve düşük hassasiyet düzeylerinde etkileyici bir 15 adımlıii dinamik aralık sunan, yepyeni bir 24.2MPi arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörüne sahip. Bu sensörü, aralarında %93’lük son derece yüksek AF kapsaması, ister mekanik deklanşör isterse sessiz çekimiii ile 10fps’e kadar hızlı çekimiv, çeşitli 4K vi video yetenekleri ve daha fazlasının da aralarında bulunduğu çok çeşitli etkileyici özellik ile birleştirerek, Sony, meraklıdan profesyonele kadar her türen yaratıcıya içerikleri daha önce hiç olmadığı kadar yeni ve farklı şekillerde çekme yeteneğini kazandıran yeni bir cihaz yarattı.

Muazzam Full Frame Görüntü Kalitesi

Yeni geliştirilen 24.2MPi arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörü, görüntü sensörünün okuma hızını etkili şekilde iki katına çıkaran bir ön uç LSI’ın yanı sıra, işleme hızını α7 II’ye kıyasla yaklaşık 1,8 kat artıran güncellenmiş bir BIONZ X™ işleme motoru ile de eşleştiriliyor. Bu güçlü bilecenler, fotoğraf makinesinin daha yüksek hızlarda çekim yapmasına imkan verirken, etkileyici 100-51200 (fotoğraflar için ISO 50 – 204800’e kadar genişletilebilir) geniş ISO aralığını ve görüntü kalitesinde 1,5 adımlık[vii] genel bir iyileşmeye de imkan vermek üzere birlikte çalışıyor. Fotoğraf makinesi, aynı zamanda düşük hassasiyet ayarlarında da 15 adımlıkii muazzam dinamik aralığı ile, tüm ayarlarda ve tüm çekim koşullarında olağanüstü genel performansı da, cilt tonları ve doğanın canlı renklerinin doğru şekilde renkli yeniden üretimini de güvence altına alıyor.

Ayrıca, sessiz ve kesintisiz çekim modlarında dahi 14 bit RAW formatında[viii] çıktı üretebilen bu yeni full frame model, 5.0 adımv deklanşör hızı avantajı ile sonuçlanan 5 eksenli optik görüntü sabitleme sistemi ile donatıldı.

AF Hız ve Performansında Ciddi İlerlemeler

Yenilikçi yeni α7 III full frame aynasız fotoğraf makinesi, α7 II’ye kıyasla, 4D FOCUS™ yeteneklerinin eklenmesinin de aralarında bulunduğu özellikler ile büyük oranda iyileştirilen bir AF performans düzeyi sunuyor. Yeni fotoğraf makinesinde, büyük övgü toplayan α9 modelinden miras alınan bir 693 noktalı odak düzlemli aşama algılamalı AF sistemi ile çalışan 425 kontrast AF noktası bulunuyor. Bu yenilikçi AF sistemi kadrajın yaklaşık %93’ünü kapsayarak, yakalanması en zor süjelerde dahi, güvenilir odaklama ve takibi de sağlıyor.

Yeni fotoğraf makinesinde, önceki modele kıyasla loş ışıkta neredeyse 2 katix netleme hızı ve 2 katii takip hızı ile AF tepki ve takibi de ciddi şekilde iyileştirildi. Bu, karmaşık ve öngörülemez hareketin çok daha yüksek kesinlik ve hassasiyet ile çekilmesine imkan veriyor.

Ünlü Göz AF özelliğinin, AF-C modunda dahi, yeni fotoğraf makinesinde de bulunması, süjenin etrafında döndüğü, aşağı baktığı veya diğer türlü engellendiği durumlarda son derece yararlı. Bu aynı zamanda, α7 III Sony’nin A-mount lensleri ile birlikte kullanıldığı opsiyonel LA-Ea3 adaptörü ile birlikte kullanıldığında da alışıyor[ix]. Esnekliğe odaklanan diğer iyileştirmeler arasında, netleme noktalarını hızlıca hareket ettirmek için bir çoklu seçici veya ‘joystick’in eklenmesi, dokunarak netleme yeteneğinin dahil edilmesi, Focus Magnifier modunda AF bulunabilirliği, bir ‘AF Açık’ butonu ve daha fazlası bulunuyor.

Her Dönüm Noktasını Çekme Hızı

Yeni α7 III, 177 Standart JPEG fotoğraf, 89 sıkıştırılmış RAW fotoğraf veya 40 sıkıştırılmamış RAW fotoğraf[x] ile kesintisiz, doğru AF/AE takip ile 10 fpsiii’e kadar tam çözünürlüklü fotoğraflar çekmesine imkan veren, güncellenmiş bir görüntü işleme sistemi ile donatıldı. Bu yüksek hızlı mod, gerek mekanik deklanşör gerekse tamamen sessiz çekimdeiv mevcut ve fotoğraf makinesinin muazzam esnekliğini de pekiştiriyor. Fotoğraf makinesi aynı zamanda vizörde veya LCD ekranda minimal gecikme ile canlı görüntü modunda 8 fpsiii’e kadar kesintisiz çekim de yapabiliyor.

Daha fazla rahatlık için, yüksek miktarda hızlı kesintisiz çekim fotoğrafı bellek kartına yazılırken, fotoğraf makinesinin ‘Fn’ (Fonksiyon) ve ‘Menu’ butonları, görüntü oynatma ve diğer birçok menü ve görüntü notlama gibi parametre ve yerinde görüntü sınıflandırmayı kolaylaştıran diğer fonksiyonlar da dahil olmak üzere, birçok kilit fonksiyonu da kullanılabiliyor.

Ayrıca, çekim ortamında floresan veya yapay ışıklandırmanın bulunması halinde, kullanıcılar, α7 III’ün ışığın frekansını tespit edip deklanşörü bunun çekilen görüntüler üzerindeki etkisini minimize edecek şekilde zamanlamasını sağlayan Anti-flicker[xi] fonksiyonunu devreye alabiliyorlar. Bu, yüksek deklanşör hızlarında çekilen görüntülerin üst ve altında zaman zaman oluşabilen pozlandırma veya renk anomalilerini de minimize ediyor.

Yüksek Kaliteli 4Kvi Video

Yeni α7 III, aynı zamanda full frame görüntü sensörü boyunca 4Kvi (3840x2160 piksel) video kayıt imkanı sunan olağanüstü bir video kamera. Video modunda, fotoğraf makinesi 4K videolar için gerekli olan veri miktarının yaklaşık 2,4 katı[xii] veriyi toplamak üzere, piksel gruplama olmaksızın full piksel okuması kullanıp ardından da istisnai detay ve derinlik ile yüksek kaliteli 4K görüntüleri üretmek için bunları yüksek hızda örnekliyor.

α7 III üzerinde, Instant HDR iş akışını destekleyerek HDR (HLG) uyumlu TV’lerin gerçek yaşamı aratmayan, harika 4K HDR görüntüler oynatmasına imkan veren bir HLG (Hybrid Log-Gamma)[xiii] resim profili de bulunuyor. Ayrıca, daha yüksek renk derecelendirme esnekliği için hem S-Log2 hem de S-Log3’ün yanı sıra, Zebra fonksiyonelliği, Gamma Display yardımı ve proxy kayıt da sunuluyor. Fotoğraf makinesi, aynı zamanda 120 fps ve 100 Mbpsvi’de Full HD kayıt da yapabilmesi ile, görüntülerin gözden geçirilip nihayetinde 4x veya 5x yavaş çekim video dosyaları halinde AF takip ve Full HD çözünürlük ile düzenlenebilmesine imkan veriyor.

Yükseltilen Gövde, Tasarım ve Kişiselleştirme

Sony’nin en yeni full frame fotoğraf makinesi, ilk olarak α9, ardından da α7R III’de uygulanan çok çeşitli gelişmiş yetenekler ile donatılıyor. Bunlar arasında, biri UHS-II tip SD bellek kartını destekleyen iki medya yuvası da bulunuyor. Kullanıcılar, her bir kartta içeriklerini saklamak için aralarında JPEG / RAW kayıt, ayrı fotoğraf / video kaydı, relay kayıt ve daha fazlasının da bulunduğu çeşitli seçeneklere sahipler. Pil ömrü de ciddi şekilde artırıldı; yeni fotoğraf makinesi, Sony’nin α7 II’de kullanılan W serisi pili NP-FW50’nin yaklaşık 2,2 katı kapasite sunan NP-FZ100 Z serisi pili kullandığından, şarj başına en fazla 710 çekimlik CIPA ölçümüviii ile, tüm Aynasız fotoğraf makineleri arasında, dünyanın en uzun pil ömrünüvii sunuyor.

Yeni fotoğraf makinesi, 30’a kadar menü kaleminin ihtiyaç duyulduğunda anında kullanılabilmek üzere kaydedilmesine imkan veren “My Menu” fonksiyonuna da sahip. Kullanıcılar, aynı zamanda, görüntüleri daha kolay oynatmak ve gözden geçirmek üzere, fotoğraf makinesinin kontrolleri üzerinden fotoğraflarına yıldızlı not da verebiliyor, tüm fotoğraf dosyalarının ilk üç karakterini düzenleyebiliyorlar. Ayrıca, 11 kişiselleştirilebilir butona atanabilecek toplam 81 fonksiyonun bulunduğu fotoğraf makinesi toza ve neme karşı da dayanıklı[xiv].

α7 III, son derece doğru, gerçek yaşamı aratmayan detayda yeniden üretim için, yaklaşık 2,3 milyon noktalu yüksek çözünürlüklü, yüksek kontrastlı, hızlı başlayan XGA OLED Tru-Finder™ ekrana sahip. Hem vizör hem de ekranda “Standart” veya “Yüksek” ekran kalitesi ayarları da bulunuyor. Bu, dosyaları Wi-Fi® üzerinden kusursuz şekilde bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar veya FTP sunucusuna aktarabilirken, aynı zamanda bağlı çekim sırasında enerji tedarikinde daha yüksek esneklik ve daha yüksek görüntü aktarım hızı için bir SuperSpeed USB (USB 3.1 Gen 1) USB Type-C™ Terminal de sunuyor.

α7 III modeli, Sony’nin işleme öncesinden işleme sonrasına kadar tüm çekim sürecinin kreatif imkanlarını genişleten yeni yazılım paketi “Imaging Edge” ile birlikte geliyor. “Imaging Edge”, ücretsiz olarak indirilebilen ve canlı görüntü PC uzaktan çekim ve RAW geliştirmeyi destekleyen ‘Remote’, ‘Viewer’ ve ‘Edit’ adlı üç PC uygulaması sağlıyor. En son Sürüm 1.1’de, PC’den uzaktan çekimde (PC’ye bağlı çekim) yaklaşık %10[xv] daha yüksek veri transfer hızı ve RAW görüntü düzenlemede tepki hızında yaklaşık %65[xvi] iyileşme gibi birçok ilerleme de sunuluyor. Daha fazla bilgi için, Imaging Edge destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz. www.sony.net/disoft/d/.

Fotoğraf makinesi, aynı zamanda aralarında BC-QZ1 Pil Şarj Cihazı[xvii], VG-C3EM Dikey Fotoğraf Makinesi Kolunun da bulunduğu çok çeşitli Sony E-mount aksesuarları ile de uyumlu.

Yeni α7 III, yaklaşık 2.300 euro (sadece gövde) veya €2500 in a kit with the SEL2870 lensli kit için 2.500 euroluk fiyat etiketi ile, Mart 2018’de Avrupa’da piyasaya sürülecek.

Çok çeşitli özel hikayelere ve yeni α7 III fotoğraf makinesi ve diğer Sony α ürünleri ile çekilmiş heyecan verici yeni içeriklere, Sony α markasının tüm hayran ve müşterilerini eğitip onlara ilham vermek üzere oluşturulan, www.alphauniverse.com sitesinden ulaşılabilir.

Yeni içerikler, aynı zamanda Sony Photo Gallery ve YouTube üzerindeki Sony Camera Channel’a da doğrudan yüklenecek.

[i] Hızlı hareket süjelerde bir miktar bozulma meydana gelebilir

[ii]Sürekli “Hi+” modunda. Maks. fps, fotoğraf makinesi ayarlarına bağlıdır.

[iii] CIPA standartları. Sadece sendeleme/yalpalama titremesi. Planar T* FE 50mm F1.4 ZA lens. Uzun pozlandırma NR kapalı

[iv] XAVC S video kaydı için Sınıf 10 veya üzeri SDHC/SDXC bellek kartı, 100 Mbps kayıt için UHS hız sınıfı 3 veya üzeri gereklidir

[v] CIPA standartları. LCD monitör kullanırken. Vizör kullanırken 610 fotoğraf

[vi] Sony araştırmalarına göre, Şubat 2017 itibariyle, otomatik netleme fonksiyonu ile donatılmış aynasız değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleri arasında

[vii] α7 II’ye kıyasla. Sony test koşulları

[viii] Sıkıştırılmış RAW sürekli çekim, BULB pozlandırma veya Uzun Pozlandırma NT AÇIK ilen 12 bit ile sınırlıdır

[ix] Sadece SSM veya SAM lensler ile. LA-EA3 montaj mount’ı ile. Video aydında Göz AF desteklenmez. AF-C sadece, “Aşama algılama” AF sistemi seçildiğinde, ama netleme ilk karede sabitlendiğinde kullanılabilir

[x] Sürekli “Hi+” modu. UHS-II uyumlu SDXC bellekkartı gereklidir. Sony test koşulları

[xi] Sadece 100 Hz ve 120 Hz titreşme tespit edilmiştir. Kesintisiz çekim hızı azalabilir. Sessiz çekim, BULB pozlandırma veya video kaydı sırasında titreşimsiz çekim mevcut değildir

[xii] 24p kayıt. 30p’de yaklaşık 1.6x

[xiii] HDR (HLG) videoları görüntülemek için, USB kablo üzerinden, HDR (HLG) uyumlu bir Sony TV’ye bağlayın

[xiv] %100 toz ve neme dayanıklılık garanti edilmez

[xv]Transfer hızı, α7R III, SuperSpeed USB (USB 3.1 Gen 1) ve Sıkıştırılmamış RAW ( L: 7952 x 5304)+JPEG Extra fine kullanılarak, birden fazla görüntü ile ölçülmüştür

[xvi]CPU Intel® Core™ i7-6700 İşlemci 3.40GHz, 8GB Bellek, Windows® 7 Professional İşletim Sistemi ve Sıkıştırılmamış RAW (α7R III L: 7952 x 5304) ile ölçülmüştür

[xvii] Kutu içinde verilmez

Sony Corporation, tüketiciler ve profesyonel pazarlar için ses, video, görüntüleme, oyun, iletişim, ana cihazlar ve bilgi teknolojisi ürünlerinin üreticisidir. Müzik, resim, interaktif eğlence ve çevrimiçi iş alanlarında Sony, benzersiz bir şekilde dünyanın lider elektronik ve eğlence şirketi olarak konumlanmıştır. Sony, 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılda yaklaşık 77 milyar dolar konsolide yıllık satış gerçekleştirdi. Sony’nin global web sitesi: http://www.sony.net/

Attached Files

Word document