Follow Sony Türkiye

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, profesyonel fotoğrafçılardan büyük övgü topladı

Press release   •   Dec 05, 2018 03:57 SST

Dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçıların 12. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Profesyonel, “Açık” ve “Gençlik” yarışmalarına katılmak için sadece bir ayı kaldı. Bu global ve prestijli ödüller, www.worldphoto.org/swpa adresinden herkesin ücretsiz katılımına açık.

Teslim tarihinin sona ermesi vesilesiyle dünyanın önde gelen profesyonel fotoğraf sanatçıları, ödülün kariyerlerine sağladığı uluslararası basında görünürlük, galeride temsil edilme ve kitap anlaşmaları gibi avantajlarla ödüllerin dünya çapında sunduğu eşsiz platforma da vurgu yaptılar.

Bunun yanı sıra, ödüllerin yaratıcısı Dünya Fotoğraf Organizasyonu, 2019 Ödülleri’ne katılan fotoğraflardan oluşan yeni bir seçki yayınladı. Dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıların çalışmaları olan bu fotoğraflar, değerlendirmenin tek bir fotoğraf üzerinden yapıldığı Açık Yarışma’nın alt kategorilerinden çeşitli konu başlıklarını kapsıyor.

Uluslararası düzeyde övgü alan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, fotoğrafçılık dünyasında yılın en önemli olayları arasında kabul ediliyor. Ödüllerde, her yıl, bir önceki senenin en iyi çağdaş fotoğrafları ödüllendirilirken geniş bir yelpazedeki fotoğraf türleri de takdir ediliyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu CEO ve kurucusu Scott Gray, “Her yıl, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, fotoğrafçılık alanında yükselen yetenekleri keşfederken tanınmış sanatçılara da çalışmalarını takip eden global bir izleyici kitlesi kazandırıyor. Katılımları ve saygıdeğer jüri üyelerimizin seçimini görmek için sabırsızlanıyorum”buradan ulaşabilirsiniz). Harman, “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne katılmak, benim için harika şeylerin önünü açtı. 2014 ödüllerinde kazandığım Sony fotoğraf makinesi ile çektiğim bir resim ile 2018 ödüllerinde kısa listeye kalmanın -ve kitap anlaşması imzalamanın- resmi mükemmel şekilde tamamladığını hissediyorum. Ödüllerin kariyerime yardımcı olduğuna hiç şüphe yok ve sonraki adımlar da beni heyecanlandırıyor” dedi.

Galeride temsil

Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu’nda fotoğrafçılık eğitimi alan, 2018’de Yılın Fotoğrafçısı seçilen tanınmış İngiliz sanatçı Alys Tomlinson, editöryal, tasarım ve reklam fotoğrafçılığını kişisel projeler ile birleştiriyor. Tomlinson, Ödülü kazanmanın aralarında prestijli bir güzel sanat fotoğraf galerisi tarafından temsil edilmenin de bulunduğu, doğrudan birçok yeni fırsatın önünü açtığını belirtiyor. Tomlinson şöyle konuşuyor: “Yılın Fotoğrafçısı Ödülünü kazanmak, benim için HackelBury Fine Art tarafından temsil edilmenin de aralarında bulunduğu harika şeylerin önünü açtı. Prestijli bir çağdaş fotoğraf galerisi tarafından temsil edilmek ve çalışmalarımın onlarla birlikte dünyanın dört bir yanında sergilendiğini görmek harikaydı. Üstüne üstlük, ödülü kazandığımdan beri, seri için bir yayıncı da buldum ve kitabım bahar 2019’da GOST Books tarafından yayımlanacak.”

TESLİM TARİHLERİ VE JÜRİ

2019 jüri üyeleri, aşağıdaki yarışmalarda, geçen yılın en iyi çağdaş fotoğrafçılık eserlerini ödüllendirmekle görevlendirildi:

Açık – 10 kategoride en iyi tek fotoğraf

Gençlik – 12-19 yaşlar arasındaki fotoğrafçıların belirlenen konuyu işlediği en iyi tek fotoğraf

Ulusal Ödül – 60’ı aşkın ülkeden bir yerel fotoğrafçının çektiği en iyi tek fotoğraf

Teslim Tarihi: 4 Ocak 2019

Professional – 10 fotoğraftan oluşan en iyi seri

Teslim Tarihi: 11 Ocak 2019

buradan ulaşılabilir.

www.worldphoto.org/2019-judges adresinden ulaşılabilir.

Ödüller ve sergi

Ödüller, Yılın Fotoğrafçısı için 25.000 ABD Doları ve genel Açık yarışmayı kazanan isim için 5.000 ABD Doları olarak belirlendi. Tüm kategorileri kazanan isimler, en son Sony Dijital Görüntüleme ekipmanı kazanırken genel yarışma ve “Profesyonel” kategoriyi kazanan isimler, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri yemeğine katılmak üzere Londra’ya getirilecek.

Ödüllerde kazanan ve kısa listeye kalan fotoğraflar, yine Londra’daki Somerset House’ta sergilenecek. 18 Nisan – 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan sergi, Mart 2019’da açıklanacak olan Fotoğraf Sanatına Üstün Katkı Ödülü’nü kazanan ismin yeni özel eserlerini de içerecek. Ödülün önceki sahipleri arasında, Candida Höfer (2018), Martin Parr (2017), RongRong&inri (2016), Elliot Erwitt (2015) ve Mary Ellen Mark (2014) da bulunuyor.

Bundan sonraki duyuru tarihleri

  • 5 Şubat 2019 – Açık ve Gençlik kısa listeleri
  • 26 Şubat 2019 – Açık ve Ulusal Ödül kazananları
  • Mart 2019 –Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü duyurusu
  • 2 Nisan 2019 –Profesyonel ve Öğrenci kısa listeleri
  • 17 Nisan 2019 – Yılın Fotoğrafçısı, Profesyonel kategoriyi kazanan isimler ve genel Açık, Gençlik ve Öğrenci ödülü kazananları


Açık ödül başvurular arasından seçilen fotoğraflar https://press.worldphoto.orgadresinden indirilebilir.

Sony Corporation, tüketiciler ve profesyonel pazarlar için ses, video, görüntüleme, oyun, iletişim, ana cihazlar ve bilgi teknolojisi ürünlerinin üreticisidir. Müzik, resim, interaktif eğlence ve çevrimiçi iş alanlarında Sony, benzersiz bir şekilde dünyanın lider elektronik ve eğlence şirketi olarak konumlanmıştır. Sony, 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılda yaklaşık 77 milyar dolar konsolide yıllık satış gerçekleştirdi. Sony’nin global web sitesi: http://www.sony.net/

Attached Files

Word document