Follow Sony Türkiye

2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne Candida Höfer layık görüldü

Press release   •   Feb 15, 2018 10:15 SST

Sanatçının eserleri, 20 Nisan – 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Somerset House’da sergilenecek

Basın Görüntüleri, www.worldphoto.org/press adresinden temin edilebilecek

Londra, 15 Şubat 2018: Dünya Fotoğraf Organizasyonu, 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülünü kazanan ismin, ünlü çağdaş sanatçı Candida Höfer olduğunu duyurmaktan mutluluk duyar.

1944 yılında, Almanya’nın Eberswalde şehrinde dünyaya gelen sanatçı Candida Höfer, dünyanın önde gelen çağdaş fotoğrafçılarından biri. Hassas metodoloji ve tekniği ile tanınan Höfer’in uluslararası ölçekte tanınan eserleri, sıklıkla büyük format renkli fotoğraf biçimini alıyor. Devasa, boş iç mekanların güçlü portreleri, dünyanın dört bir yanındaki büyük koleksiyonlarda yer alıyor ve önde gelen uluslararası müzelerde sergileniyor.

Höfer’in fotoğrafçılığa katkısını kutlamak üzere, Londra’daki Somerset House’da 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi kapsamında, sanatçının uzun kariyerinde ürettiği çalışmalar arasından şahsen seçtiği eserler de gösterilecek. Sergide, Höfer’in Londra’daki Ben Brown Güzel Sanatlar Müzesi’nden ödünç alınan en dikkate değer üç büyük ölçekli eseri olan Paris Louvre Müzesi XXI 2005, St. Petersburg Hermitaj Müzesi VIII 2014 ve Dublin Trinity College Kütüphanesi I 2004 de yer alacak.

Bundan önce Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne layık görülen isimler arasında, Mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson, Elliott Erwitt ve son olarak Martin Parr da bulunuyor.

Höfer’in eserleri, dünyanın en yüksek çeşitliliğe sahip fotoğraf yarışması 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin genelinde 600’ü aşkın ilham verici fotoğraf ile birlikte sergilenecek. Küratörlüğünü Britanya Vogue dergisinin eski Fotoğraf Yönetmeni Mike Trow’un üstlendiği sergideki fotoğraflar, 2018 Ödüllerine sunulan rekor sayıdaki eser sayısından özel olarak seçilen çalışmalardan oluşuyor. Mimariden manzaraya, sokak fotoğrafçılığından vahşi yaşama, portreden seyahate kadar çok çeşitli türleri içine alan bu kısa listeye kalan ve övgü toplayan çalışmalar, izleyicilere, geçen yıla şekil veren fotoğraf trendlerine dair gerçek bir içgörü sunuyor.

Ödülü ve yaklaşan sergi hakkında konuşan Höfer, “Son derece gururluyum. Bunun kamuoyunun imgeleminde Fotoğrafçılık ile Sanat arasındaki engelleri yıkmaya devam etmesini umuyorum.” diyerek duygularını ifade etti.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu CEO’su Scott Gray de şunları söyledi: “Bu Ödülü, mesleğinde sınırları yıkmayı başarmış bu kadar önemli bir sanatçıya sunabilmek bizim için muazzam bir ayrıcalık. Candida’nın teknik açıdan mükemmel ve son derece yoğun çalışmalarını izlemek büyük bir zevk.”

Basından gelen sorular için:

Jill Cotton, Emma Double | Basın Departmanı| Dünya Fotoğraf Örgütü

020 7886 3043 veya 3049 | press@worldphoto.org

EDİTÖRE NOT

2018 Dünya Fotoğraf Ödülleri kısa listesi, 28 Şubat Çarşamba günü açıklanacaktır. Kazanan isimler, 19 Nisan 2018’de duyurulacaktır.

Candida Höfer (Eberswalde, 1944)

Candida Höfer, eğitimini, Schmölz-Huth Studio’da tamamladıktan sonra, 1976 yılında etkili fotoğrafçılar Bernd ve Hilla Becher ile çalışmaya başladı. Höfer’in uluslararası alanda takdir toplayan eserleri, Kunsthalle Basel, Basel; Kunsthalle Berne, Bern; Louvre Müzesi, Paris; İrlanda Modern Sanat Müzesi, Dublin; Tate Liverpool; Barbican Sanat Galerisi, Londra; ve en son olarak da, Hermitaj Devlet Müzesi, St Petersburg’da sergilenmiştir. Höfer, 50. Venedik Bienali’nde (2003) Almanya’yı temsil etmiş ve Documenta 11’e (2002) katılmış olup, fotoğrafları, aralarında Tate Britain, Londra; Centre Georges Pompidou, Paris; Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Madrid; Museum Folkwang, Essen; Kunsthalle Hamburg, Hamburg; The Metropolitan Museum of Art, New York; ve The State Hermitage Museum, St Petersburg’un da bulunduğu büyük müze koleksiyonları içinde yer alıyor. Sanatçı, Londra’daki Ben Brown Fine Arts tarafından temsil edilmektedir. benbrownfinearts.com.

Sergi Hakkında Bilgi

2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi, 19 Nisan – 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Somerset House, London, WC2R 1LA adresinde gerçekleştirilecektir. | Ziyaret Saatleri: Pazartesi - Cuma, 10.00-21:00, Cumartesi-Pazar, 10:00-20:00 | Biletler: 6-18 Sterlin | www.worldphoto.org/2018exhibition

Sergi biletleri, Resmi Sergi Ortağı theprintspaceüzerinden temin edilebilir.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu HakkındaDünya Fotoğraf Organizasyonu, fotoğrafçılık alanındaki inisiyatiflere ev sahipliği yapan global bir platformdur. 180’i aşkın ülkede faaliyet gösteren bir kuruluş olarak, dünyadaki en iyi fotoğraf ve fotoğrafçıları kutlayarak fotoğrafçılık alanındaki tartışmaların düzeyini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Hem bireysel fotoğrafçılar hem de dünyanın dört bir yanındaki sektör lideri ortaklarımız ile uzun soluklu ilişkiler kurmakla gurur duyuyoruz. Yıl boyunca, dünyanın önde gelen fotoğraf yarışmalarından Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri ve Şanghay ve San Francisco gibi noktalarda fotoğrafçılığa adanan PHOTOFAIRS Uluslararası Sanat Fuarları’nın da aralarında bulunduğu birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. www.worldphoto.org

Somerset House hakkında

Çağdaş kültüre ilham veriyor

Somerset House, Londra’nın kalbinde, günümüzün izleyici kitleleri ve yaratıcı isimleri için tasarlanmış, yeni bir tip sanat merkezidir. Çeşitlilik iiçeren ve dinamik bir çağdaş sanat ve kültür programı sunan Somerset House olarak, aralarında Somerset House Studios’un da bulunduğu, kreatif işletme, sanatçı ve yaratıcı isimlerden oluşan büyük bir çevreye de ev sahipliği yapıyoruz. Şehrin en görülmeye değer ve sevilen alanlarından biri olarak, kültür ve sanatın tasavvur edildiği, üretildiği ve her yıl 3 milyon ziyaretçi tarafından deneyimlendiği bir mekanız.

Sony Corporation, tüketiciler ve profesyonel pazarlar için ses, video, görüntüleme, oyun, iletişim, ana cihazlar ve bilgi teknolojisi ürünlerinin üreticisidir. Müzik, resim, interaktif eğlence ve çevrimiçi iş alanlarında Sony, benzersiz bir şekilde dünyanın lider elektronik ve eğlence şirketi olarak konumlanmıştır. Sony, 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılda yaklaşık 77 milyar dolar konsolide yıllık satış gerçekleştirdi. Sony’nin global web sitesi: http://www.sony.net/

Attached Files

Word document